Çiftet që hanë së bashku janë më të lumtur

Ka disa njerëz që ne e dimë shumë mirë se nuk u pëlqen të ndajnë ushqim. Ose që janë mësuar të hanë diçka shpejt nëse janë në punë apo në shtëpi para kompjuterit dhe ekranit të televizorit duke parë një serial.

Problemi në çdo rast nuk është se çfarë hanë apo çfarë bëjnë, por nëse e ndajnë ushqimin. Ose të paktën kështu thotë një sondazh i Fondacionit të Martesave në Britaninë e Madhe.

Ky studim thotë se çiftet që hanë së bashku priren të jenë më të lumtur se të tjerët. Nuk është për t’u habitur nëse e mendoni mirë, pasi përveç shijimit të ushqimit së bashku (dhe vjedhjes së kafshave nga njëri-tjetri), keni kohë për të folur dhe për të ndarë shumë gjëra së bashku, të mos harrojmë se një nga problemet kryesore të ditëve tona është komunikimi.

Hulumtimi thotë se 67% e çifteve që hanë së bashku raportojnë se janë në një marrëdhënie të lumtur, ndërsa 74% e tyre theksojnë se kur hanë me partnerin e vlerësojnë më shumë ushqimin si përvojë.

Edhe pse jemi mbi celularët, instituti raporton se vetëm 14% e çifteve të martuara angazhohen me smartfonin e tyre ndërsa hanë së bashku, pasi e shohin më të kënaqshme të ndajnë momentin me partnerin. Dhe ky është një lajm inkurajues kur mendon se moshat nën 25 vjeç kalojnë shumë kohë mbi celular. /Rahoveci INFO

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!