Çfarë është antitanku Javelin që Kosova e ka porositur në SHBA?

Ambasadori amerikan Christopher Hill nga Beogradi sot njoftoi se SHBA ka pranuar kërkesën e Kosovës për blerjen raketave antitank Javelin. Në takimin që pati me presidentin serb Vuçiq, sipas Presidencës serbe, Hill ka thënë se Departamenti i Shtetit do t’ia dërgojë kërkesën e Kosovës Kongresit Amerikan për fillimin e procedurës zyrtare. Nga ky lajm që e publikoi presidenca serbe Vuçiq mbeti i dëshpëruar.

Çka është Javelin?

Kjo armë u zhvillua dhe u prodhua për Ushtrinë Amerikane dhe Trupat Detare nga Javelin Joint Venture midis Lockheed Martin në Orlando, Florida dhe Raytheon në Tucson, Arizona.

FGM-148 Javelin, ose Advanced Anti-Tank Weapon System-Medium (AAWS-M), është një sistem antitank portativ i prodhuar që nga viti 1996 dhe që është përmirësuar vazhdimisht. Ai zëvendësoi raketën antitank M47 Dragon në ushtrinë amerikane. Dizajni i tij “fire and forget” përmban udhëzim automatik infra të kuqe, duke i lejuar përdoruesit që të mbulohen menjëherë pas lëshimit, në kontrast me sistemet e drejtuara me tela, si sistemi i përdorur nga Dragon, të cilat kërkojnë që një përdorues të drejtojë armën gjatë gjithë detyrës. Koka e Javelin kundër tankeve (HEAT) me eksploziv të lartë mund të mposhtë tanket moderne me sulm nga lart-poshtë, duke i goditur ato nga lart, ku armatura e tyre është më e hollë dhe është gjithashtu e dobishme kundër fortifikimeve në një fluturim sulmi të drejtpërdrejtë.

Që nga viti 2019, sipas pretendimeve të prodhuesit, Javelin ishte përdorur në rreth 5000 detyra të suksesshme.

Kjo armë bëri debutimin e saj luftarak në Irak në 2003 dhe u bë e njohur në luftën ruso-ukrainase, ku është përdorur gjerësisht në shkatërrimin e automjeteve të blinduara ruse.

Javelin është një raketë “fire-and-forget” me “lock-on” përpara se të lëshohet dhe ka një vetëudhëzues automatik. Sistemi i kësaj arme është i dizajnuar kundër automjeteve të blinduara, duke sulmuar armaturën zakonisht më të hollë të sipërme, por gjithashtu mund të kryejë një sulm të drejtpërdrejtë, për t’u përdorur kundër ndërtesave, objektivave shumë afër për sulm të lartë, objektivave nën pengesa dhe helikopterëve.

Mund të arrijë një lartësi maksimale prej 150 m në modalitetin e sulmit në krye dhe 60 m në modalitetin e sulmit të drejtpërdrejtë. Versionet fillestare kishin një rreze prej 2,000 m më vonë u rrit në 2,500 m. Javelin është i pajisur me një rreze infra të kuqe për kërkimin e pamjeve. Koka luftarake tandem është e pajisur me dy ngarkesa në formë: një kokë pararendëse për të shpërthyer çdo armaturë reaktive shpërthyese dhe një kokë primare për të depërtuar në armaturën bazë.

Çmimi

I prodhuar nga prodhuesit amerikanë të armëve Raytheon dhe Lockheed Martin, Javelin kushton 178,000 dollarë, duke përfshirë sistemin e lëshimit dhe raketën, sipas buxhetit të Pentagonit për vitin 2021. Çdo raketë zëvendësuese kushton rreth 78,000 dollarë.

Prodhimi

Për të përmbushur kërkesën e re, Lockheed Martin, kompani amerikane, po rrit nivelin e prodhimit të raketave më se 2100 sa janë aktualisht për një vit në gati 4000 në vit. Që nga 1996 janë prodhuar 45,000 raketa të tilla.

Trajnimi për përdorimin e kësaj arme

Duhet të arrihet një njohje e madhe e çdo kontrolli dhe funksionimi të shpejtë përpara se njësia të mund të vendoset në mënyrë efikase. Trupat amerikane janë trajnuar mbi sistemin në shkollën e këmbësorisë në Fort Benning, Georgia, për dy javë. Ushtarët mësohen për kujdesin dhe mirëmbajtjen bazë, funksionimin dhe aftësitë, montimin dhe çmontimin, si dhe pozicionet nga mund të shkarkohen. Ushtarët mësohen gjithashtu të bëjnë dallimin midis llojeve të ndryshme të automjeteve edhe kur është i dukshëm vetëm një skicë e përafërt.

Ushtarët duhet të kryejnë disa stërvitje në kohë me standarde të përcaktuara përpara se të kualifikohen për të operuar sistemin si në situata stërvitore ashtu edhe në situata lufte. Ekzistojnë gjithashtu programe më të vogla trajnimi të vendosura në shumicën e bazave të ushtrisë që udhëzojnë ushtarët për përdorimin e duhur të sistemit. Në këto kurse, programi i trajnimit mund të ndryshohet në mënyra të vogla. Kjo është më së shpeshti vetëm kërkesa të vogla që lihen jashtë për shkak të buxhetit, numrit të ushtarëve kundrejt pajisjeve simuluese dhe kohës dhe burimeve të disponueshme. Të dy llojet e kurseve të trajnimit kanë kërkuar nivele të aftësisë që duhet të plotësohen përpara se ushtari të mund të përdorë sistemin në ushtrime stërvitore ose misione të kohës së luftës.

Pak histori

Gjatë Luftës në Afganistan, Javelin u përdor në mënyrë efektive në operacionet kundër kryengritjes (COIN). Fillimisht, ushtarët e perceptuan armën si të papërshtatshme për COIN për shkak të fuqisë së saj shkatërruese, por gjuajtësit e stërvitur ishin në gjendje të bënin të shtëna precize kundër pozicioneve të armikut me pak dëmtime kolaterale. Derisa mitralozat e mesëm dhe të rëndë dhe granatahedhësit automatikë kishin rrezen e veprimit, atyre u mungonte fuqia.

Javelin kishte shtrirje, fuqi dhe saktësi të mjaftueshme për këmbësorinë kundër taktikave të bllokimit të përdorura nga armët e armikut. Me bravë të mirë, raketa është më efektive kundër automjeteve, shpellave, pozicioneve të fortifikuara dhe personelit individual. Nëse forcat e armikut ishin brenda një shpelle, një shtizë e gjuajtur në grykën e shpellës do ta shkatërronte atë nga brenda, gjë që nuk ishte e mundur nga jashtë duke përdorur armët e tjera. Efekti psikologjik i zhurmës së një gjuajtjeje shtize nganjëherë bënte që kryengritësit të shkëputeshin dhe të largoheshin nga pozicioni i tyre. Edhe kur nuk gjuante, CLU e Javelin përdorej zakonisht si një sistem mbikëqyrjeje i lëvizshëm nga njeriu

Gjatë ofensivës al-Shaddadi të Luftës Civile Siriane në shkurt 2016, një shtizë u përdor për të hedhur në erë një makinë me bombë për sulm vetëvrasës.

Lajmet Çfarë është antitanku Javelin që Kosova e ka porositur në SHBA? >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>