Çeku fiton rekordin Guinness, krijon koleksionin më të madh në botë të “Lego-ve”

Një burrë nga Republika Çeke, i cili fitoi një rekord botëror Guinness për koleksionin më të madh të kompleteve Lego, e ktheu dashurinë e tij në një muze me katër vendndodhje.

Miloš Křeček, i cili mori setin e tij të parë Lego si dhuratë për Krishtlindje kur ishte 5 vjeç, u verifikua nga Rekordet Botërore Guinness se zotëronte 6005 komplete të ndryshme Lego.

Ai zbuloi se koleksioni i tij u bë shumë i madh për t’u ruajtur në shtëpinë e tij, duke e dhënë me qira që të hapte vendndodhjen e parë të Muzeut të Tullave në Pragë.

Muzeu tani ka tre degë të tjera në Kutná Hora, Poděbrady dhe Špindlerův Mlýn.

Koleksionisti tha se grupi i tij i preferuar është Statuja e Lirisë, të cilën e mori në një turne me varkë për në Statujën e vërtetë të Lirisë në Nju Jork.

“Kam blerë më shumë se 90% të të gjitha kompleteve Lego vetë,” tha Křeček për Guinness World Records, “por ndonjëherë do të marr një set për koleksionin tim nga klientët ose të njohurit e mi, gjë që më bën shumë të lumtur”./abcnews.al

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>