Bujar Osmani replikon me Ivica Daçiç: Duhet mbështetur Ukraina, në të kundërt Rusia vjen drejt Ballkanit Perëndimor

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, ka replikuar me ministrin serb, Ivica Daçiç teksa po debatonin në Forumin Diplomatik të Antalias, në panelin me titull “Sfidat dhe mundësitë në Ballkan”.

Osmani theksoi rëndësinë për mbështetjen e Ukrainës dhe rrjedhimisht ruajtjen e qartësisë strategjike në Ballkanin Perëndimor

Të replikoj, shkurt. Nuk e di pse ministri Daçiç mendon se duhet t’i përgjigjet pretendimeve të mia se Rusia ka ambicie imperialiste dhe Ukraina është vetëm fillimi. Është thelbësore që ne të vazhdojmë të mbështesim Ukrainën për të fituar këtë luftë të drejtë, por edhe për të ruajtur qartësinë tonë strategjike në Ballkan, veçanërisht në Maqedoninë e Veriut si një vend multietnik, tash kur i kemi zgjedhjet.

Pra, të dyja këto dy momente janë thelbësore për ruajtjen e qartësisë strategjike në Ballkanin Perëndimor: duke mbështetur Ukrainën për të fituar këtë luftë të drejtë. Sepse, siç thashë, Ukraina është vetëm stacioni i parë dhe Ballkani Perëndimor do të jetë stacioni i radhës. Pastaj, për integritetin territorial, nuk është imja të komentoj, por mendoj se është e rëndësishme të shikohen vendimet përkatëse të gjykatës ndërkombëtare të drejtësisë, për integritetin territorial”, tha Osmani.

Lajmet Bujar Osmani replikon me Ivica Daçiç: Duhet mbështetur Ukraina, në të kundërt Rusia vjen drejt Ballkanit Perëndimor >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>