Bota e gazetarisë ne zi: Ndërron jetë legjenda e gazetarisë amerikane Barbara Walters

 

Barbara Walters – gazetarja pioniere që theu barriera të panumërta në karrierën e saj 50-vjeçare – vdiq të premten. Ajo ishte 93.
 “Barbara Walters ndërroi jetë në shtëpinë e saj e rrethuar nga të dashurit. Ajo jetoi jetën e saj pa asnjë keqardhje. Ajo ishte një pioniere jo vetëm për gazetaret femra, por për të gjitha gratë”, tha Cindi Berger, përfaqësuesja e Walters, në një deklaratë për Page Six.
Robert Iger, CEO i kompanisë Walt Disney, gjithashtu konfirmoi lajmin, duke thënë në deklaratën e tij, “Kam një lajm të trishtuar për të ndarë sot. Barbara Walters ndërroi jetë këtë mbrëmje në shtëpinë e saj në Nju Jork”.
Ai e quajti gazetsren Walters një “legjendë të vërtetë” dhe një “pionier”.
“Pata kënaqësinë ta quaja Barbarën një kolege për më shumë se tre dekada, por më e rëndësishmja, munda ta quaja një mike të dashur. Ajo do të na mungojë të gjithëve në The Walt Disney Company dhe ne i dërgojmë ngushëllimet tona më të thella vajzës së saj, Jacqueline.

Më 25 shtator 1929, Walters lindi nga Dena dhe Lou Walters, një pronar klubi nate, në Boston.

 Ngritja e Walters në krye të gazetarisë ishte në zhvillim e sipër me dekada.
 Ajo u diplomua në Kolegjin Sarah Lawrence në 1953 dhe shpejt filloi një punë duke shkruar për programin e mëngjesit të CBS.
Në vitin 1974, ajo u bë gruaja e parë që drejtoi ndonjëherë emisionin “Today” të NBC pas më shumë se një dekade në rrjet. Ajo filloi në kompani si studiuese dhe shkrimtare, dhe më pas gjeti histori gjithnjë e më të mëdha, duke përfshirë një detyrë udhëtimi me zonjën e parë Jacqueline Kennedy.
 Më pas, në vitin 1976, pasi krijoi emer e fame, ajo lidhi një kontratë 1 milion dollarësh me ABC për të bashkë-prezantuesen e “The Evening News”. Vendi i saj në tavolinë e bëri atë gazetaren më të paguar televizive në atë kohë dhe gruan e parë që transmetoi lajmet e mbrëmjes në një rrjet të madh.
Ajo vazhdoi të punojë si korrespondente për “20/20” në vitin 1979 – në fund u bë bashkë-prezantuese së bashku me Hugh Downs në 1984. Ajo mbeti pjese në programin e natës vonë për 25 vjet derisa u largua nga detyra në 2004.
Gjatë karrierës së saj, Walters fitoi çmime dhe vlerësime të shumta, duke përfshirë katër çmime Emmy dhe një çmim për arritje jetësore. Ajo ka intervistuar ikona të panumërta të Hollivudit, figura magjepsëse të kulturës pop dhe çdo president që nga Richard Nixon, me përjashtim të Donald Trump.

Por ndoshta përpjekja e saj më e çmuar do të jetë gjithmonë “The View”, e cila u lançua në vitin 1997. Talk-show i mëngjesit shfaqi një grup zërash të ndryshëm që ndanin një tryezë diskutimi mbi politikën, argëtimin, familjen dhe tema të tjera të nxehta.

 Pasi u ul në tavolinë për 17 vjet, Walters u largua nga ekrani në 2014, por mbeti një producent ekzekutiv.
Walters pranoi se mbajtja e një marrëdhënieje të shëndetshme nënë-bijë nuk ishte gjithmonë e lehtë pasi Jackie nuk donte kurrë të bëhej e famshme. Ajo tha se e vetmja pendim që kishte në jetë ishte se nuk kalonte më shumë kohë me Jackie-n si fëmijë.

“Isha shumë i zënë me një karrierë. Është problemi i vjetër”, tha Walters.

 “Dhe, e dini, në shtratin tuaj të vdekjes, a do të thoni, ‘Do të doja të kaloja më shumë kohë në zyrë?’ Jo. Do të thoni, ‘Do të doja të kaloja më shumë kohë me familjen time’ dhe po ndjeheni ashtu. Do të doja të kisha kaluar më shumë kohë me Jackie-n time.”

Lajmet Bota e gazetarisë ne zi: Ndërron jetë legjenda e gazetarisë amerikane Barbara Walters >> BotaPress.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!