Bislimi takohet me Lajçakun, diskutuan për zbatimin e marrëveshjes

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, është takuar me emisarin e Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.

Lajçak përmes një reagimi në platformën “X”, ka thënë se me Bislimin është takuar përpara nisjes së Forumit Ekonomik Botëror që mbahet në Davos, e ku ka folur për procesin e dialogut me Serbinë.

Emisari evropian ka shtuar se me Bislimin ka rënë dakord që zbatimi i shpejtë i Marrëveshjes për Rrugën e Normalizimit është urgjent. Ai do të takohet edhe me kryeministrin Albin Kurti.

“Përpara Davos, takova DPM-në e Parë @BislimiBesnik për të diskutuar një gamë të gjerë të temave të dialogut dhe pritjeve për avancimin e normalizimit të marrëdhënieve me Serbinë në periudhën e ardhshme. Ne ramë dakord që zbatimi i shpejtë i Marrëveshjes për Rrugën e Normalizimit është urgjent”, ka shkruar Lajçak.

Në Davos do të marrë pjesë kryeministri i Kosovës, Albin Kurit, aty do të jetë edhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq.

Nuk ka paralajmërim për ndonjë takim në mes Kurtit dhe Vuçiqit.

Lajmet Bislimi takohet me Lajçakun, diskutuan për zbatimin e marrëveshjes >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>