Bien çmimet e naftës nën 80 dollarë

Çmimet e naftës ranë nën 80 dollarë në tregjet ndërkombëtare sot, pasi vëmendja e tregtarëve ishte e preokupuar nga parashikimet për një ngadalësim të ekonomisë globale dhe përhapjen e Covid-19 në Kinë, gjë që mund të dëmtojë kërkesën.

Në tregun e Londrës, çmimi i një fuçie pas mesditës ishte me 2.39 dollarë më i ulët se në mbylljen e djeshme të tregtisë dhe arriti në 79.71 dollarë. Dje e mbylli tregtinë me një humbje prej 3.81 dollarësh.

Në tregun amerikan një fuçi u tregtua sot me një çmim më të ulët prej 2.2 dollarësh, me 74.73 dollarë. Dje, ai e mbylli tregtinë me një humbje prej 3.33 dollarë.

Tregtarët u tronditën dje nga të dhënat që sugjeronin kërkesë të dobët në Kinë dhe një paralajmërim nga shefja e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) Kristalina Georgieva se viti i ri mund të jetë më i ashpër se i kaluari për shkak të një ngadalësimi të njëkohshëm të aktivitetit në SHBA, Kinë dhe Evropë.

Qeveria kineze rriti kuotat e eksportit për derivatet në fillim të ciklit këtë vit, gjë që u interpretua si një aluzion se ajo pret kërkesë të dobët të brendshme përballë shpërthimeve të përsëritura të Covid-19.

Tregu ka frikë edhe për kërkesën në SHBA, pasi banka qendrore rriti sërish normat e interesit në dhjetor, me gjysmë pikë përqindjeje, për të frenuar inflacionin, duke rrezikuar një ngadalësim të ekonomisë. Vitin e kaluar, Fed i rriti ato me 3.5 pikë përqindjeje.

“Gjendja e ekonomisë botërore ka zëvendësuar të gjitha shqetësimet e tjera dhe do të dominojë për të ardhmen e parashikueshme,” beson Stephen Brennock nga PVM Oil.

Ngadalësimi i kërkesës do të reflektohet gjithashtu në të dhënat për inventarët në SHBA, sipas ekonomistëve në një sondazh të Reuters, duke parashikuar se raportet do të tregojnë një rritje të inventarëve javën e kaluar me 2.2 milionë fuçi. Aksionet e derivateve ndoshta kanë rënë, vlerësojnë ata.

Shoqata e Prodhuesve të API do të publikojë të dhënat gjatë ditës, ndërsa qeveria nesër.

Më vete, Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) njoftoi se një fuçi e shportës së naftës të anëtarëve të saj u rrit me 78 cent të martën, në 82.07 dollarë.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!