Berisha: Kurti është duke e implementuar Asociacionin në heshtje

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është duke e implementuar Asociacion – pjesë, pjesë – në heshtje ka thënë deputeti i PDK-së, Hisen Berisha.

Sipas Berishës, edhe çështja e dinarit është pjesë e implementimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

“Kurti është duke e implementuar Asociacionin në heshtje, në segmente të caktuara që janë të ndjeshme. Dhe që s’pret puna, duhet me i krye. Dhe është duke e implementuar në heshtje. Edhe ky është pjesë e Asociacionit, negocimi se për çfarë valute do të kenë qytetarët e komunave me shumicë serbe ë Asociacion është pjesë e statut dhe e Marrëveshjes. E ka negociuar vetë Bislimi, i cili tha se nuk shkoj unë me bë negociata. Është në statut, ata do të paguhen, do të kenë të drejtë të subvencionohen nga Serbia, e nga Serbia do të vije dinari.

Albin Kurti po e implenton me një pretekst që e krijoi kazus bellis me këtë rregullore e BQK-së. Po e implementon”, ka thënë Berisha në “FIVE” të Dukagjinit.

Berisha ka thënë se Kurti po e implementon Asociacionin në këtë formë (pjesë, pjesë në heshtje) pasi nuk ka kurajë ta dërgoj statutin në Gjykatë Kushtetuese.

Por, sipas deputetit të PDK-së, Kurti do ta dërgojë vendin ë zgjedhje të parakohshme nëse i bëhet presion për themelimin e “Zajdenicës”, siç e quante si opozitar.

“Pse po e bën në këtë formë, sepse nuk ka kuroja ta dërgojë statutin në Kushtetuese, sepse statuti është ndesh me qëndrimet e Kushtetuese. Pasi krijohet një etnitet shtetëror i ri, paralel. Nuk është as subordinativ, as nuk është pushtet i tretë, as nuk është Republika Srpska, Republikën Srpskan ne e kemi në Kuvend, sistemin e dyfishtë të votimit. Ky është një është një shtet i ri paralel në Kosovë.

Do të taktizojë, nëse i bëjnë presion me i implementu do të na dërgoj në zgjedhje të jashtëzakonshme pa e iplementu. Sepse, nëse e vrën që ndryshimet ne SHBA do të jenë dikush që nuk do t’ia përfill më letrat, atëherë ka me çu vendin në zgjedhje të jashtëzakonshme edhe me bë Asociacionin. Ky dëshiron që krejt shoqërinë kosovare dhe parterët ndërkombëtare para aktit të kryer. Ky është duke spekuluar se si ka me orientu votën, sepse ën fund do të del kishe unë patriot, unë nuk ë bëj Asociacionin. Ka mu mundu me ble kohë, por  është duke e iplemenutar në heshtje pjesë pjesë”, ka shtuar Berisha.

Lajmet Berisha: Kurti është duke e implementuar Asociacionin në heshtje >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>