Banorët e Gaziantepit: Fëmijët kanë frikë të qëndrojnë brenda, po flenë nëpër vetura në të ftohtë

Raportime të reja vijnë nga qyteti turk Gaziantep, i cili ndodhet pranë epiqendrës së tërmetit. Një banor thotë se disa fëmijë janë shumë të frikësuar për të qëndruar brenda dhe po flenë në makina në temperatura të ftohta.

“Më zgjoi zhurma e televizorit që ra në tokë. Mblodha shpejt pesë fëmijët dhe familjen dhe u largova nga ndërtesa. Aktualisht po qëndrojmë në kontejnerë të parafabrikuar ku janë mbi 20 fëmijë dhe familjet e tyre që kanë nevojë për mbështetje.” ka thënë 41-vjeçari Mustafa, transmeton Sky News.

“Ne nuk kemi qasje në gaz, energji elektrike dhe shërbime bazë. Po çmendemi. Djali i kushëririt tim është shumë i frikësuar për të qëndruar brenda dhe tani dëshiron vetëm të flejë në makinë.”

“Është jashtëzakonisht ftohtë në Siri tani”

Situata është e ngjashme në Siri, ku pothuajse tre milionë njerëz janë zhvendosur tashmë nga lufta civile 12-vjeçare në vend.

Kathryn Achilles, Drejtoresha e Komunikimit e Save the Children Siria, tha: “Është tepër ftohtë në Siri për momentin.

Jemi jashtëzakonisht të shqetësuar se shumë njerëz, përfshirë fëmijë, mund të mbeten ende të bllokuar nën rrënoja. Të tjerët janë ende të pastrehë dhe kalojnë sa munden, duke fjetur në makinat e tyre. Ne jemi veçanërisht të shqetësuar për fëmijët që flenë jashtë në temperatura të ftohta”.

“Pothuajse të gjithë që jetojnë në zonë u prekën”, shtoi ajo.

Në Gaziantep priten temperatura deri në -5

Moti jashtëzakonisht i ftohtë po pengon përpjekjet e shpëtimit në Turqi dhe Siri, me kreun e Save the Children duke paralajmëruar se i ftohti mund të vrasë shumë të bllokuar nën rrënoja.

Zonat e goditura nga tërmeti do të jenë kryesisht të thata deri në fund të kësaj jave, pasi stuhia Barbara solli erëra të forta, shi të dendur dhe borë malore në Turqi dhe pjesë të Lindjes së Mesme.

Temperaturat e ditës do të jenë disa gradë nën mesataren, ndërsa gjatë natës do të jetë shumë ftohtë, sidomos në pjesën e mbetur të javës.

Gaziantep, afër epiqendrës së tërmetit në Turqi, mund të arrijë një temperaturë minimale prej -5 gradë, dhe zonat rurale, veçanërisht më lart, mund të jenë edhe më të ftohta.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!