Bamir Topi në krah të Lulzim Bashës: Rama dhe Berisha drejt një marrëveshje të dytë si ajo e 2008

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, organizoi sot tryezën e dialogut, “Harku Opozitar Euro-Atlantik”, ku i ftuar ishte dhe ish-presidenti Bamir Topi.

Krah Bashës, Topi tha se nuk është pjesë e asnjë partie politike, por është dëshmitar se si u rrënuan themelet e shtetit kur ai ishte president në 2008.

Ish-kreu i shtetit paralajmëroi se Rama dhe Berisha janë drejt një marrëveshje të dytë si ajo e para 16 viteve që solli ndryshimin e Kushtetutës dhe të sistemit zgjedhor.

“E pranova edhe si një detyrim që jo domosdoshmërisht vjen nga pjesëmarrja në një parti politike. Qysh fillim dua të sqaroj statusin tim. Nuk jam pjesë e partive politike por lidhur me këtë çështje, kam pasur rastin të njoh aktorët protagonistët të rrënimit të themeleve të shtetit, nga pozicioni i presidentit të Republikës. Një tryezë e tillë është detyrim qytetar pasi zgjedhjet vërtet realizohen si konkurrencë mes partive, çdo zë institucional zë i lirë individual është i rëndësishëm në këtë situatë që po kalon Shqipëria.

Dëshiroj që kjo tryezë të jetë tryezë e komunikimit e dialogut. Nuk mund të lë pa përmendur kontekstin historik atë që ndodhi në prillin e vitit 2008. Kam folur shumë, por duke parë rezultatet e asaj marrëveshjeje që vini ne thelloheshin bënin që zëri im të forcohej. Prilli i vitit 2008 erdhi shumë shpejt pas një ngjarjeje tragjike, e kam fjalën për shpërthimin e Gërdecit. E kujtoj fare mirë një kryeministër në hall, një mazhorancë në hall.

Përgjegjësinë dhe uljen e kredibilitetit qoftë në opinionin publik dhe atë ndërkombëtar. Dhe papritur vijnë komunikime të nëndheshëm të një marrëveshjeje të errët okulte që paralajmëroi një shpërthim tjetër. I themeleve të shtetit të parashikuar në kushtetutën e ’98. Pas komunikimeve të nevojshme pashë që ishte një mur i ndërtuar i lartë, nga një njeri në hall dhe nga tjetri që aspironte të ndërtonte pushtetin e tij.

Paralajmërimin e parë e kam bërë në 15 prillin e vitit 2008 se çfarë do ndodhte. Shumë njerëz e kufizojnë tek roli i kryeministrit unë i ftoj të kthehen. Është marrëveshje shumë komplekse. Fillon me institucionin e zgjedhjeve, vijon me rolin e parlamentit, dëmtimin e fortë të balancave institucionale me dobësimin e rolit të presidentit. Pas 16 vitesh nuk flasim me parashikimin e vitit 2008 por me fakte konkrete. Kemi parti politike, që nuk konsiderohen më parti politike, po kazerma politike. Listat vijnë me firma kryetari. Kemi një parlament që ka ulur ndjeshëm cilësinë e tij. Kemi një Parlament që ka rënë në thundrën e kryeministrit“, tha Topi.

Lajmet Bamir Topi në krah të Lulzim Bashës: Rama dhe Berisha drejt një marrëveshje të dytë si ajo e 2008 >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>