Avokati serb: SHBA po e armatos Kosovën për shkak të kërcënimeve të Serbisë

Avokati serb Çedomir Stojkoviç ka deklaruar sot se shitja e sistemit raketor antitank “Javelin” në Kosovë vjen si rezultat i politikës agresive të presidentit Aleksandar Vuçiç dhe armatimit të grupeve paramilitare në përgatitje të skenarit të Donbasit, i pari i të cilit u pa në Banjska më 24 shtator.

Përmes një postimi në rrjetin social X, Stojkoviç shkruan se dorëzimi i sistemit “Javelin” në Kosovë, vjen si pasojë direkte e politikave të Vuçiç ndaj Kosovës.

“Siç dihet, askush tjetër nuk e kërcënon Kosovën. Nëse kërcënoni një aleat të SHBA-së, atëherë duhet ta dini se SHBA-ja do të armatosë aleatin e saj. Është më i sigurt se rezultati 2+2. Këtë duhet ta dijë Aleksandar Vuçiç. Duhet ta dijë këtë. Tani sikur nuk e dini papritmas”, ka shkruar Stojkoviç.

Më herët, avokati Stojkoviç ka thënë se blerja e “Javelin” është një sinjal i qartë se SHBA nuk llogarit më te Vuçiç si faktor në Ballkan.

“Dy vjet më parë, menjëherë para pushtimit të Ukrainës, për të cilin Putin e informoi në vitin 2021, Aleksandar Vuçiç shpenzoi dhjetëra milionë euro për tanket ruse, me të cilat donte të realizonte skenarin e Donbasit në veri të Kosovës, në Bosnje dhe Hercegovinë, sapo Putin të pushtonte Kievin. Tani SHBA po i jep Kosovës një të paarritshme për ato tanke – sistemin raketor Javelin”, pati thënë ai, duke shtuar se në vend të Vuçiç, pajisjet ushtarake amerikane sikurse ato “Javelin” po bëhen faktor i paqes në Ballkan.

Lajmet Avokati serb: SHBA po e armatos Kosovën për shkak të kërcënimeve të Serbisë >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>