Astronomët regjistruan shpërthimin më të madh kozmik të vëzhguar ndonjëherë

Dukej si një dridhje e vogël yjesh në qiellin e natës. Por vëzhgimi më i detajshëm nga astronomët zbuloi se kishin regjistruar shpërthimin më të madh kozmik të vëzhguar ndonjëherë.

Ky episod yjor besohet të jetë shkaktuar nga një re gjigante gazi që u “gëlltit” nga një vrimë e zezë supermasive.

Shpërthimi, 8 miliardë vite dritë larg, është dhjetë herë më verbues se çdo supernova e regjistruar ndonjëherë. Deri më tani, ai ka zgjatur mbi tre vjet, gjë që e bën atë shpërthimin më “aktiv” të regjistruar ndonjëherë.

“Për një vit mbeti pa u vënë re, pasi gradualisht filloi të bëhej më e ndritshme”, vëren Dr. Philip Wiseman, një astronom në Universitetin e Southampton dhe kreu i vëzhgimeve.

Vetëm kur u zbulua sa larg ishte astronomët filluan të kuptonin shkallën e paimagjinueshme të madhe të ngjarjes astronomike.

“Ne llogaritëm se ky është një top zjarri njëqind herë më i madh se sistemi ynë diellor dhe me një shkëlqim 2 trilion herë më të madh se dielli. Brenda tre viteve, ky episod lëshoi ​​rreth 100 herë më shumë energji sesa dielli do të lëshojë gjatë jetës së tij 10 miliardëvjeçare”, shpjegon Wiseman.

Shkencëtarët vlerësojnë se shpërthimi, i njohur si AT2021lwx, është rezultat i një reje gjigante gazi, ndoshta mijëra herë më e madhe se dielli ynë, duke u thithur nga forcat e fuqishme gravitacionale të një vrime të zezë supermasive.

Shkencëtarët përshkruan gjetjet e tyre mbresëlënëse në revistën shkencore Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. /Rahoveci INFO

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!