Asadi bombardon qytetin sirian të kontrolluar nga rebelët menjëherë pas tërmetit

Qeveria siriane bombardoi një zonë të vendit të kontrolluar nga opozita menjëherë pas tërmetit, sipas qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar.

Presidenti Bashar al-Assad nisi një “sulm vërtet të pamëshirshëm dhe çnjerëzor” në Marea, një qytet në Sirinë veriperëndimore të prekur nga tërmeti, tha deputetja Alicia Kearns, e cila kryeson Komitetin e Punëve të Jashtme.

Sekretari i Jashtëm James Cleverly kritikoi regjimin e Asadit për “bombardimin plotësisht të papranueshëm”, shkruan Skynews.

“[Zonja Kearns] ka absolutisht të drejtë kur theksoi bombardimet plotësisht të papranueshme të zonave menjëherë pas kësaj fatkeqësie natyrore”, tha Cleverly.

“Fatkeqësisht, kjo flet për një model sjelljeje të gjatë nga regjimi i Asadit, një regjim që ne e dënojmë, e kemi sanksionuar dhe do të vazhdojmë të sjellë sanksione – duke punuar me miqtë dhe partnerët tanë ndërkombëtarë për të provuar dhe parandaluar shfaqjen e sjelljeve të tilla. .

Pjesa më e madhe e Sirisë është shkatërruar nga vitet e luftës civile dhe kontrolli i kontestuar i territoreve pranë kufirit me Turqinë.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!