Arsyeja pse të gjithë japonezët do të kenë mbiemrin Sato deri në vitin 2531

Japonezët do të kenë të gjithë të njëjtin mbiemër pas 500 vjetësh nëse çiftet e martuara nuk lejohen të përdorin mbiemra të veçantë, sipas një studimi të ri.

Studimi, i udhëhequr nga profesori i ekonomisë në Universitetin Tohoku, Hiroshi Yoshida, parashikoi se nëse Japonia vazhdon të këmbëngulë që çiftet të zgjedhin një mbiemër të vetëm, çdo japonez do të quhet Sato deri në vitin 2531.

Siç raporton Guardian, studimi u krye si pjesë e një fushate për të përditësuar një kod të qytetit që daton në fund të viteve 1800. Yoshida pranon se parashikimet e tij bazohen në supozime, por ideja ishte të përdoreshin numrat për të shpjeguar ndikimet e mundshme të sistemit aktual në shoqërinë japoneze.

“Nëse të gjithë bëhen Sato, mund të duhet të na drejtohen me emrat ose numrat tanë. Nuk mendoj se do të ishte një botë e mirë për të jetuar”, thotë ai.

Sato kryeson listën e mbiemrave japonezë, duke zënë 1.5% të popullsisë totale, sipas një sondazhi të marsit 2023, me Suzuki në vendin e dytë.

Sipas llogaritjeve të Yoshida, përqindja e japonezëve me emrin Sato u rrit 1,0083 herë nga viti 2022 në 2023. Duke supozuar se norma mbetet konstante dhe nuk ka ndryshim në ligjin e mbiemrit, rreth gjysma e popullsisë japoneze do ta ketë këtë emër në 2446 dhe përqindja do të arrijë 100% në 2531.

Çiftet në Japoni duhet të zgjedhin se cilin mbiemër do të ndajnë kur të martohen, por në 95% të rasteve është gruaja ajo që e ndryshon emrin./abcnews.al

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>