Arsyeja për t’u shqetësuar! Pse macja lëpin dhe kafshon veten?

Pra, të shohësh një mace që lëpin tërësisht putrat, barkun dhe madje edhe pjesën e poshtme të saj, nuk është asgjë e pazakontë.

Megjithatë, nëse e keni vënë re se ajo e bën këtë mjaft shpesh, në mënyrë agresive dhe kafshon veten, mund të jetë një shqetësim.

Pleshtat

Nëse vëreni se macja juaj lëpin intensivisht një vend të caktuar në gëzofin e saj, si dhe e kafshon dhe e përtyp atë, mund të jetë për shkak se ka pleshta. Kjo sjellje zakonisht shoqërohet me një ulërimë të ulët, që tregon shqetësimin që ndjen macja, shkruan Rahoveci INFO.

Alergji

Nëse një mace vuan nga alergjitë, ajo do të lëpijë dhe kafshojë intensivisht disa vende në trupin e saj. Një alergji mund të shkaktohet nga ushqimi që ha macja ose disa produkte pastrimi në shtëpi. Simptoma të tjera që tregojnë alergji janë teshtitja, kollitja, të vjellat, fryrja dhe diarreja.

Çrregullimi obsesiv kompulsiv

Stresi dhe mërzia

Macet janë krijesa që kanë nevojë për stimulim si mendërisht ashtu edhe fizikisht. Përndryshe, ata mund të mërziten shumë. Nëse macja nuk ka akses në lodra, një dritare për të parë zogjtë ose një pemë mace për t’u ngjitur, ajo mund të bjerë lehtësisht në depresion. /G.D Rahoveci INFO/

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!