Arkeologët zbuluan një mensë 3500-vjeçare në Azerbajxhan

Një ekip arkeologësh italianë zbuloi një mensë 3500-vjeçare me qeramikë në Azerbajxhan.

Arkeologët deklaruan se është e mundur që mensa të ishte përdorur nga popujt nomadë të Kaukazit Jugor, raportoi ANSA.

Zbulimi në Tava Tepe u bë nga një ekip arkeologësh të udhëhequr nga profesor Niccolò Laneri, profesor i arkeologjisë dhe historisë së artit të Lindjes së Afërt të lashtë në Universitetin e Katanias.

Ky zbulim do të bëhet i ditur me detaje më 12 korrik në festivalin “Arkeofilm” në ishullin grek Naxos./abcnews.al

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>