Arben Ahmetaj humb mandatin e deputetit, Kuvendi njofton KQZ-në

Arben Ahmetaj e ka humbur mandatin e deputetit. Lajmi është konfirmuar nga Kuvendi, përmes një shkrese, që mban datën 8 janar 2024.

Kuvendi thotë se sipas ligjit, deputetët që nuk paraqiten në seancë në gjashtë muajit e fundit, e humbin mandatin dhe në këto kushte, Kuvendi ka njoftuar Komisionin Qendror të Zgjedhjeve për plotësimin e vendit vakant.

“Kuvendi i Shqipërisë në bazë të shkronjës ‘d’ të pikës 2 të nenit 71 të Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë dhe Rregullores së Kuvendit, ju njofton mbarimin përpara afatit kushtetues të mandatit të deputetit të PS-së Arben Ahmetaj, për shkak të mungesës së tij pa arsye për mbi 6 muaj rresht në Kuvend. Kjo për arsye se seanca e fundit plenare ku deputeti Arben Ahmetaj ka marrë pjesë është data 6 korrik 2023”, thuhet në shkresën e Kuvendit, drejtuar KQZ-së.

Lajmet Arben Ahmetaj humb mandatin e deputetit, Kuvendi njofton KQZ-në >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>