Apeli lë në fuqi vendimin për shqiptarin “më të urryer” në Amerikë

Martin Shkreli, i njohur për rritjen e çmimit të një ilaçi jetëshpëtues më shumë se 4,000%, nuk mund të kthehet në industrinë farmaceutike pasi një gjykatë federale e apelit të martën la në fuqi ndalimin e tij të përjetshëm.

Një panel prej tre gjyqtarësh i Gjykatës së 2-të të Apelit të Rrethit të Manhattan tha se një gjykatës i gjykatës më të ulët veproi siç duhet në vendosjen e ndalimit për shkak të shkeljeve të antitrustit të Shkrelit.

Çështja ishte ngritur nga Komisioni Federal i Tregtisë i SHBA (FTC), të cilit iu bashkuan Nju Jorku, Kalifornia, Illinois, Karolina e Veriut, Ohio, Pensilvania dhe Virxhinia.

Shkreli, 40 vjeç, u bë famëkeq dhe fitoi çmimin “Pharma Bro” kur, si shef ekzekutiv i Turing Pharmaceuticals në 2015, ngriti çmimin e ilaçit antiparazitar Daraprim të sapomarrë brenda natës në 750 dollarë për tabletë nga 17,50 dollarë.

Më vonë ai shërbeu më shumë se katër vjet burg pas dënimit të tij në 2017 për mashtrim të investitorëve në dy fonde mbrojtëse dhe për mashtrim të investitorit në një prodhues tjetër ilaçesh.

Në janar 2022, gjykatësja e qarkut amerikan Denise Cote vendosi ndalimin e përjetshëm të Shkrelit dhe e urdhëroi atë të kthente 64.6 milionë dollarë, duke përmendur taktikat e tij “veçanërisht të pashpirt dhe shtrënguese” në monopolizimin e Daraprim dhe mbajtjen e rivalëve gjenerikë jashtë tregut.

Daraprim përdoret për trajtimin e toksoplazmozës, duke përfshirë edhe pacientët me AIDS.

Lajmet Apeli lë në fuqi vendimin për shqiptarin “më të urryer” në Amerikë >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>