Anija kozmike e “braktisur” në Hënë po shkakton tërmete në satelit

Një anije kozmike e lënë pas nga astronautët amerikanë në sipërfaqen hënore mund të shkaktojë dridhje të vogla të njohura si tërmete të hënës, sipas një studimi të ri.

Studiuesit zbuluan formën e panjohur më parë të aktivitetit sizmik në Hënë për herë të parë përmes një analize të të dhënave të epokës Apollo duke përdorur algoritme moderne.

Lëkundjet masive të temperaturës që ndodhin në Hënë mund të bëjnë që strukturat e krijuara nga njeriu të zgjerohen dhe tkurren në një mënyrë që prodhon këto dridhje, sugjeron raporti. Sipërfaqja hënore është një mjedis ekstrem, që lëkundet midis minus 133 gradë Celsius në errësirë ​​dhe 250 gradë 121 gradë Celsius në diell të drejtpërdrejtë, sipas një njoftimi për lajmet në lidhje me studimin.

Në fakt, e gjithë sipërfaqja e hënës zgjerohet dhe tkurret në të ftohtë dhe në nxehtësi, vuri në dukje studimi i botuar më 5 shtator në Journal of Geophysical Research. Megjithatë, shkencëtarët ishin në gjendje të përdornin një formë të inteligjencës artificiale për të studiuar disa të dhëna të epokës së Apollonit, saqë ata mund të identifikonin dridhjet e buta që lëshoheshin nga një modul hënor i Apollo 17 i ulur disa qindra metra larg instrumenteve që regjistronin tërmetet e hënës sipas studimit, i cili u drejtua nga Francesco Civilini, një studiues postdoktoral i Institutit të Teknologjisë në Kaliforni dhe një shkencëtar i hapësirës kërkimore në Qendrën e Fluturimeve Hapësinore të NASA Goddard.

Analiza ofron njohuri të reja se si hëna reagon ndaj rrethinës së saj dhe çfarë mund të ndikojë në aktivitetet e saj sizmike. Lëkundjet nuk ishin të rrezikshme dhe me gjasë do të ishin të pakuptueshme për njerëzit që qëndronin në sipërfaqen e hënës.

Minierat për tërmetet e hënës

Marusiak vuri në dukje se çdo mision Apollo mbante instrumente për zbulimin e tërmeteve të hënës. Por misioni Apollo 17, i nisur në vitin 1972, ishte i rëndësishëm sepse la pas një sërë sizmometrash të aftë për të zbuluar tërmetet termike të hënës ose dridhjet e shkaktuara nga ngrohja dhe ftohja drastike e sipërfaqes hënore.

“Mijëra nga këto sinjale u regjistruan gjatë një periudhe 8-mujore nga viti 1976 deri në vitin 1977 në katër sizmometra të vendosur gjatë Eksperimentit të Profilizimit Sizmik Hënor Apollo 17, por cilësia e dobët e të dhënave e bën analizën të vështirë”, shkruajnë studiuesit. “Ne zhvilluam algoritme për të përcaktuar me saktësi kohën e mbërritjes së valëve, për të matur fuqinë e sinjalit sizmik dhe për të gjetur drejtimin e burimit të tërmetit të hënës.”

Shkencëtarët i rishikuan të dhënat për herë të parë në dekada. Analiza e re i lejoi ekipit hulumtues të arrinte në përfundimin se një lloj i caktuar i tërmetit të hënës – i quajtur një tërmet impulsiv termik – nuk erdhi nga burime natyrore, por më tepër nga ngrohja dhe ftohja e anijes kozmike.

Sipas studimit, këto dridhje ndryshonin nga një lloj tjetër i tërmeteve të hënës, të quajtura tërmete termike emergjente, që ka të ngjarë të shkaktohen nga reagimi natyror i tokës ndaj ekspozimit të dritës së diellit.

Aktivitete të tjera sizmike

Studiuesit thanë se ata shpresojnë që misionet e ardhshme hënore do të ofrojnë një pamje edhe më tërësore të fenomeneve.

Përveç tërmeteve termike, hëna dihet gjithashtu se ka dridhje të thella dhe të cekëta, si dhe aktivitet që besohet të jetë shkaktuar nga goditjet e meteorit.

Është e rëndësishme të theksohet një ndryshim kryesor midis Hënës dhe Tokës: Në sipërfaqen hënore, nuk ka pllaka tektonike të lëvizshme që mund të shkaktojnë ngjarje katastrofike. Por hëna ka një jetë aktive të brendshme dhe si Toka, disa lloje të ngjarjeve sizmike mund të ndodhin në çdo kohë ose vendndodhje në sipërfaqen hënore, tha Marusiak.

Instrumenti Chandrayaan-3, i cili regjistroi aktivitetin pranë polit jugor hënor për herë të parë, u vu në gjumë në fillim të shtatorit. Studiuesit do të përpiqen të zgjojnë anijen kozmike për mbledhjen e mëtejshme të të dhënave më 22 shtator, kur vendi i uljes Chandrayaan të ndriçohet nga dielli.

“Unë shpresoj që me programin Artemis, sizmometrat do të vazhdojnë të përfshihen, sepse ata janë me të vërtetë jetik për të kuptuar atë që ndodh, jo vetëm në sipërfaqe, por edhe më thellë në tokë,” tha Marusiak.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!