Ambasadori suedez: Referencat e asociacionit me Republikën Srpska janë të padrejta

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund, ka thënë se e kupton shqetësimin e Kosovës rreth themelimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe, por se nuk sheh ndonjë rrezik për funksionimin e shtetit.

Westerlund ka thënë se Suedia, sikurse vendet e tjera të BE-së dhe ShBA, i rekomandon Kosovës që ta themelojë këtë strukturë.

Sipas tij, krahasimi me Republikën Srpska në Bosnje dhe Hercegovinë është i padrejtë sepse konteksti i Kosovës është krejtësisht tjetër, e po ashtu edhe përqindja e pakicave.

“Unë e kuptoj shqetësimin për Asociacionin. Unë jam mjaft i vjetër dhe më kujtohet kur kam marrë pjesë në krijimin e një asociacioni të ngjashëm në Kroaci, kur punoja për Kombet e Bashkuara në vitet 1996 -1998. Patëm ngritur një strukturë të ngjashme për serbët kroatë. Kjo strukturë nuk ka kërcënuar shtetin kroat në çfarëdo mënyre, kështu që unë mendoj se ka histori suksesi”.

“Mendoj se referenca për Republika Srpska në Bosnje është paksa e padrejtë sepse ky është një kontekst krejtësisht tjetër. Pra, unë e respektoj frikën, ose më mirë shqetësimet, por mendoj se kjo mund të bëhet në një mënyrë të qetë. Unë vetëm mund të nënvizoj dhe mbështes shtetet e tjera anëtare të BE-së dhe SHBA-në duke thënë se ne i rekomandojmë qeverisë të krijojë një asociacion”.

“Unë nuk e ndaj shqetësimin apo referencat e bëra për Republikë Srpska. Ky është një kontekst tjetër. Kemi një numër shumë më të vogël të pakicave në këtë vend në krahasim me përbërjen etnike në Bosnje. Pra, për mua kjo është e pabazuar”, ka thënë ambasadori suedez në një intervistë për Ekonomia Online, .

Ndërsa, për aksionin e fundit të Policisë së Kosovës në zyrat financiare në veri, Westerlund ka thënë se kjo çështje duhet të trajtohet në dialogun e lehtësuar nga Bashkimi Evropian, mes dy shteteve fqinje, Kosovës dhe Serbisë.

Ai ka thënë se Suedia e njeh legjitimitetin e Kosovës për të ndërmarrë çfarëdo veprime në territorin e saj, por se duhet më shumë koordinim me aleatët ndërkombëtarë, nëse Kosova synon të jetë pjesë e strukturave euroatlantike.

“Mendoj se të gjithë e kemi thënë, ne si komunitet ndërkombëtar dhe shtete anëtare të Bashkimit Evropian, se kjo duhet të trajtohet në dialogun e lehtësuar nga BE. Suedia e ka njohur Kosovën në vitin 2008. Në fakt, ne ishim ndër të parët që e njohëm Kosovën dhe ajo ka të gjitha arsyet legjitime për të marrë vendime brenda kufijve të saj. Por, nëse dëshiron të bëhet anëtare e strukturave euroatlantike, duhet të punojë më shumë me komunitetin ndërkombëtar. Ju duhet të punoni ngushtë me anëtarët evropianë për të gjitha llojet e çështjeve, duke përfshirë edhe këtë çështje”, ka thënë ai.

Tutje, ambasadori suedez ka thënë se anëtarësimi i Kosovës në BE dhe NATO mund të marrë kohë, që sipas tij, është shumë e natyrshme.

Ai ka përmendur edhe rastin e Suedisë, të cilës po ashtu iu deshën disa vite të bëhet pjesë e BE-së dhe e cila u anëtarësua në NATO këtë vit.

“Kosova gradualisht po i afrohet strukturave euroatlantike. Suedia nuk ishte anëtare e Bashkimit Evropian nëse ktheheni 30 vjet më parë. Ne u bëmë anëtarë vetëm pas përfundimit të Luftës së Ftohtë në vitet ’90. Na u deshën disa vite për t’u bërë gjithashtu anëtare e Bashkimit Evropian. Ne sapo u bëmë anëtare e NATO-s këtë vit. Epo, duhet kohë për t’u bërë anëtare e NATO-s dhe e strukturave të reja të Atlantikut, por mendoj se Kosova është në rrugën e saj”.

Westerlund deklaroi për EO se Suedia e mbështet plotësisht anëtarësimin e Kosovës në të gjitha strukturat euroatlantike.

“Ne e mbështesim plotësisht anëtarësimin e Kosovës në të gjitha strukturat e reja të Atlantikut. E ardhmja është rrugë me gjemba. Ka shumë kritere, sidomos kur dëshironi të bëheni anëtare e Bashkimit Evropian, por është një hap i mirë që Kosova u bë në vend të vëzhguesit, një anëtar i asociuar i Asamblesë Parlamentare të NATO-s që është një hap i vogël, por është hap i rëndësishëm për t’u bërë anëtare në të ardhmen”.

Ndërsa, për çështjen e anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Evropës, ai ka thënë se mos-votimi në komitetin ministror më 16 dhe 17 maj, ishte një mundësi e humbur dhe se shpreson që kjo të kthehet sa më shpejt në agjendë.

“Ishte një mundësi e humbur që nuk patëm një votim në takimin e komitetit ministror të Këshillit të Evropës më 16 dhe 17 maj. Duhet t’i kthehemi kësaj çështjeje sa më shpejt të jetë e mundur dhe më pas provoni të provoni përsëri për anëtarësimin në Këshillin e Evropës.”

“Çdo kryeqytet evropian mund të ketë kriteret e veta nëse do të donin apo jo ta mbështesin Kosovën gjatë votimit në komitetin ministror të Këshillit të Evropës. Por, mendimi im është se duhet të kishte një votim. Nuk kishte votë fare, të paktën duhet të ishte votuar për këtë sepse në fund të fundit Këshilli i Evropës është një organizatë demokratike. Kështu që mendoj se kjo çështje duhet të trajtohet së shpejti sërish në Këshillin e Evropës”, ka thënë ai.

Lajmet Ambasadori suedez: Referencat e asociacionit me Republikën Srpska janë të padrejta >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>