Ali Ahmeti reagon pas takimit me Ramën në Tiranë: Në fokus integrimi drejt BE, bojkoti i ‘Besës’ papjekuri politike

Kreu i partisë Bashkimi Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka folur dje në një media shqiptare për mbledhjen që u organizua dy ditë më parë mes partive politike shqiptare dhe kryeministrit Edi Rama. Fokus i këtij takimi,

Ahmeti thotë se ka qenë anëtarësimi i Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE. Madje kreu i BDI-së theksoi se koordinimi mes dy vendeve për çështje strategjike do të shkurtojë rrugën drejt unionit. Dobiprurës, interes strategjik për të dy vendet tona. Kjo ka qenë substance e takimit të mbrëmshëm sesi këtë rrugëtim ta bëjmë bashkë, te jemi te koordinuar por pa ngjyra etnie, sepse në Republikën e Maqedonisë së Veriut mund të merret paska paternaliste kjo vizitë, por s’ka të bëjë me takime të fshehta me strategji dhe teori konspirative.

Ne jemi shumë transparent. Jemi për që në pika strategjike të jemi gjithmonë bashkë për rrugën e përbashkët euroatlantike. Kjo rrugë është në avancim të dy proceseve por edhe i japim shumë më shumë seriozisht qendrave ndërkombëtare të vendosjes kur ne e bëjmë rrugëtimin bashkë dhe koordinohemi për çështje strategjike, do investohen në të ardhmen, jo vetëm me Shqipërinë, por edhe me Kosovën, kemi patur konsultime të përhershme edhe me Greqinë e Bullgarinë, në këtë rrugë duam të jenë edhe Serbia e Mali i Zi, të kontribuojmë për një Ballkan të paqtë, të pajtuar mes veti”, deklaroi ai. Ndërkohë Ahmeti i ka kthyer përgjigje edhe Lëvizjes Besa, e cila zgjodhi të bojkotojë takimin me Ramën, duke thënë se i shërben vetëm interesave të BDI-së.

Ahmeti tha se ky takim ishte në intrers të të gjithë qytetarëve maqedonas dhe komuniteteve të tjera atje, ndërsa kritikoi edhe mungesën e Lëvizjes Besa duke thënë se nuk bëri asgjë tjetër, veçse dëmtoi imazhin e saj. “Ky takim nuk i shërben BDI-së, u shërben gjithë qytetarëve të maqedonas, nga ky takim nuk humbin as maqedonasit as komunitetet e tjera aq më pak nuk humb një parti e vogël opozita e quajtur Besa. Nuk i di arsyet e vërteta, por secili bën hapin që mendon se është hapi i duhur. Në këtë situatë mendoj se hapin nuk e kanë bërë të mirë.

Mospjesëmarrja e tyre jo që e humb, jo që ja zvogëlon imazhin dhe paraqitjen. Për imazhin e Besës nuk është i mirë”, nënvizoi ai. Po ashtu, një thirrje kreu i BDI e ka për të gjithë vendet e Ballkanit Perëndimor, të cilëve u kërkon që të bëjnë me shumë për afrimin e popujve. Ahmeti shprehet se nuk duhet të mbetemi peng i së shkuarës, por duhet të bashkëpunojnë për të gjetur iniciativa të përbashkëta dhe rrugën për t’u bërë pjesë e BE-së.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!