“Alarmohet” popullata në zonat e okupuara nga Rusia, në pritje të një kundërofensive të ushtrisë ukrainase

Në mungesë të ushqimit, karburantit dhe parave, dhe me një kundërofensivë ukrainase të afërt, shumë civilë po sfidojnë direktivën e forcave pushtuese, të pasigurt se ku do të shkojnë.

Njerëzit që jetonin në zonat e pushtuara nga Rusia në Ukrainën jugore përshkruajnë ditët e fundit si një atmosferë konfuzioni, sfide dhe skamjeje, pasi autoritetet okupuese urdhëruan dhjetëra mijëra civilë të evakuoheshin përballë një ofensive të afërt ukrainase.

New York Times komunikoi me më shumë se një duzinë njerëz në qytetet dhe fshatrat e pushtuara në rajonet Zaporizhzhia dhe Kherson të Ukrainës, me telefon dhe përmes aplikacioneve të sigurta të mesazheve. Ata thanë se stacionet e benzinës ishin duke u tharëzbrazur, raftet e dyqaneve ushqimore po boshatiseshin dhe A.T.M.-të ishin pa para.

“Ata i nxjerrin njerëzit nga spitalet dhe marrin pajisjet,” tha Andriy, 38 vjeç, një banor i Kamianka-Dniprovska-s së pushtuar në rajonin Zaporizhzhia të Ukrainës jugore. “Pastaj i mbyllin. Askush nuk shpjegon pse dhe për sa kohë. Dhe njerëzit kanë frikë të pyesin pasi ka ushtarë të armatosur përreth.”

Qasja në zonat e pushtuara është shumë e kufizuar dhe llogaritë e banorëve nuk mund të verifikoheshin në mënyrë të pavarur. Disa nga të intervistuarit u arritën me ndihmën e zyrtarëve lokalë të mërguar; të tjerët u kontaktuan përmes të afërmve në kryeqytet, Kiev, ose pasi ata postuan në lidhje me urdhrat e evakuimit në mediat sociale.

Me luftime të ashpra që priten shumë shpejt, mesazhi i autoriteteve pushtuese ka qenë i qartë prej ditësh: Largohuni tani. Shumica e civilëve u larguan nga zona shumë kohë më parë – kryesisht në territorin e kontrolluar nga ukrainasit – por ukrainasit thonë se pavarësisht vështirësive dhe frikës, shumica e atyre që kanë mbetur janë duke qëndruar.

Të premten, autoritetet pushtuese në rajonin e Zaporizhzhia – pjesërisht e pushtuar nga forcat ruse, dhe një nga zonat përgjatë vijës së gjatë të frontit ku Ukraina mund të përpiqej të depërtonte përmes mbrojtjes ruse – lëshuan urdhra evakuimi për 18 qytete dhe fshatra, duke përmendur luftimet e intensifikuara.

Rreth 70,000 njerëz në rajon pritej të zhvendoseshin, tha një zyrtar rajonal i emëruar nga Kremlini, Andrey Kozenko, për agjencinë shtetërore të lajmeve të Rusisë Tass. Por nuk ishte menjëherë e qartë se ku do të shkonin, dhe ndërsa evakuimi u përshkrua si i detyrueshëm, dukej se kishte pak përpjekje për të detyruar njerëzit të largoheshin.

Autoritetet pushtuese kanë proklamuar në të kaluarën evakuimet e detyrueshme si një gjest humanitar, megjithëse një urdhër evakuimi në një pjesë të rajonit Kherson vjeshtën e kaluar i parapriu një tërheqjeje ushtarake ruse.

Në Zaporizhzhia, nuk ka asnjë tregues të tërheqjes së trupave ruse, sipas zyrtarëve ushtarakë ukrainas dhe analistëve ushtarakë perëndimorë, të cilët thonë se trupat e Moskës vazhdojnë të zgjerojnë fortifikimet mbrojtëse, një shenjë që ata po gërmojnë për të luftuar.

Të dyja palët në luftë kanë shtuar sulmet ditët e fundit, pasi Ukraina thotë se është në fazat e fundit të përgatitjes së një kundërofensivë.

Forcat ruse lëshuan valën e tyre të fundit të sulmeve ajrore në Ukrainë gjatë natës, duke përfshirë sulmin më të madh me dron në Kiev që nga fillimi i luftës, thanë zyrtarët të hënën. Ushtria e Ukrainës tha se kishte rrëzuar të 35 dronët e lëshuar nga forcat ruse, duke përfshirë 30 mbi Kiev, ku të paktën pesë persona u plagosën kur rrënojat e dronit ranë mbi ndërtesa, tha në një deklaratë kryebashkiaku Vitali Klitschko.

Pas muajsh sulmesh relativisht të rralla në qytet, rusët kanë kryer katër sulme të mëdha në Kiev këtë muaj. Për gati katër orë, ekipet ukrainase të mbrojtjes ajrore janë garuar për të rrëzuar dronët, duke ndriçuar qiellin e natës me zjarr gjurmues nga armët kundërajrore, ndërsa banorët u grumbulluan në strehimoret e bombave dhe korridoret e brendshme. Sa herë që rrëzohej një dron, një shpërthim tronditi dritaret dhe tronditi ndërtesat.

Rusia lëshoi ​​gjithashtu 16 raketa në qytetet Kharkiv, Kherson, Mykolaiv dhe Odesa, tha ushtria ukrainase në një deklaratë të hënën. Kryqi i Kuq i Ukrainës tha se një magazinë që ruan ndihmat e saj humanitare u “shkatërrua” në rajonin e Odesës.

Në zonat e prekura nga urdhrat e evakuimit të Rusisë, pak njerëz dukej se po i dëgjonin ato.

Bohdan Starokon, kreu i mërguar i administratës së qarkut Vasylivka në rajon, tha se rreth 80 njerëz nga rreth 5,000 njerëz që mbetën në qytet – nga një popullsi prej 22,000 e paraluftës – kishin rënë dakord të evakuoheshin të dielën.

Halyna, 58 vjeç, një banore e qytetit të pushtuar Polohy, tha se autoritetet ruse njoftuan befas fundin e vitit shkollor të premten. Shumë autobusë u sollën dhe banorëve iu tha të hipnin vetëm me atë që mund të mbanin, tha Halyna, e cila, si të tjerët të intervistuar për këtë artikull, kërkoi që të përdorej vetëm emri i saj për shkak të shqetësimeve të sigurisë.

Pas nisjes së autobusëve, shtoi Halyna, autoritetet e okupimit tërhoqën mënjanë prindërit që kishin refuzuar të evakuoheshin dhe i detyruan të nënshkruanin letrat që pranonin se ishin të informuar për rreziqet dhe morën përgjegjësinë për veprimet e tyre.

Artur Krupskyi, kreu i mërguar ukrainas i administratës rajonale Polohy, tha se banorë të tjerë të qytetit i thanë atij se kishin parë autobusë shkollorë të shoqëruar nga makina policie duke u larguar nga Polohy dhe duke udhëtuar në jug, drejt qytetit bregdetar të Berdiansk.

Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë ukrainase tha të dielën se autoritetet pushtuese ruse po zhvendosnin civilët në “qendra rekreative” në Berdiansk dhe Prymorsk, një qytet bregdetar. Njerëzit e parë që u evakuuan ishin ata që kishin rënë dakord të merrnin nënshtetësinë ruse në muajt e parë të okupimit, tha ai.

“Janë kryesisht bashkëpunëtorët që po largohen”, tha ai në një intervistë. “Shumë prej tyre shpresojnë të arrijnë në Krime.”

Serhiy, 40 vjeç, jeton jo shumë larg vijës së frontit në fshatin Mala Bilozerka. Ai tha se autoritetet ruse u kishin thënë banorëve gjatë fundjavës se ku të mblidheshin në orën 9 të mëngjesit për të marrë autobusët më në jug.

“Disa njerëz erdhën me çantat e tyre, por me mbërritjen e autobusit, shoferi tha se nuk ka gaz dhe evakuimi nuk do të ndodhë sot,” tha ai.

Situata dukej të ishte veçanërisht kaotike në qytetin Enerhodar, shtëpia e shumë njerëzve që punojnë në termocentralin bërthamor Zaporizhzhia të pushtuar nga Rusia. Agjencia e mbikëqyrjes bërthamore e Kombeve të Bashkuara paralajmëroi gjatë fundjavës se evakuimi i Enerhodar mund të rrisë rrezikun e një aksidenti në objekt dhe shprehu alarmin për “kushtet gjithnjë e më të tensionuara, stresuese dhe sfiduese për personelin dhe familjet e tyre”.

Situata e pasigurt në central, në lumin Dnipro në jug të qytetit të Zaporizhzhia, ka qenë një fokus i shqetësimit ndërkombëtar mbi mundësinë e një çlirimi të madh rrezatimi. Është goditur vazhdimisht nga të shtëna me armë zjarri dhe granatime.

Shumë banorë aty pranë tashmë kanë ikur për shkak të luftimeve në afërsi të uzinës. Por kryetari i bashkisë në mërgim të Enerhodar, Dmytro Orlov, tha të dielën se kushtet po përkeqësoheshin më tej dhe se urdhri i evakuimit kishte shkaktuar “panik”.

Pompat e benzinës nuk kishin karburant, pajisjet spitalore po grabiteshin dhe kostoja e ilaçeve dhe furnizimeve ishte “rritur dukshëm”, sipas një postimi në Telegram nga z. Orlov, i cili mbetet në kontakt me njerëzit atje.

Mykhailo, një banor i Enerhodar, tha në një mesazh me tekst se kur banorët shkuan në një dyqan lokal gjatë fundjavës, një zyrtar rus iu afrua atyre dhe tha se ishte i mbyllur.

I pyetur se kur do të rihapet dyqani, Mykhailo tha, ushtari u përgjigj: “Kurrë më”. (Marre nga The New York Time)

P.S. Marc Santora është redaktori ndërkombëtar i lajmeve me qendër në Londër, i fokusuar në ngjarjet e fundit të lajmeve. Ai ishte më parë shef i zyrës për Evropën Lindore dhe Qendrore, me qendër në Varshavë. Ai gjithashtu ka raportuar gjerësisht nga Iraku dhe Afrika. @MarcSantoraNYT

Lajmet “Alarmohet” popullata në zonat e okupuara nga Rusia, në pritje të një kundërofensive të ushtrisë ukrainase >> BotaPress.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!