Akuzohet se vrau fëmijën e saj, 29-vjeçarja ka ecur një kilometër për të hedhur foshnjën në lumë

Nëna 29-vjeçare që akuzohet se ka vrarë foshnjën e saj vetëm 11 muajshe duke e hedhur në digën e Aliakmonas natën e Vitit të Ri dyshohet se ka ecur gati një kilometër me foshnjën në krahë.

Sipas informacioneve, gruaja e cila përballet me probleme shëndetësore psikiatrike, ka mbërritur me taksi në digën e Aliakmonasit mesditën e së shtunës dhe me foshnjën në krahë ka nisur një 20 minuta në këmbë deri në skelën e parë të lumit. 

Deri më tani mbetet “e paqartë” ajo që ndodhi që nga ai moment dhe sesi foshnja 11 muajshe u gjet e pafuqishme në ujërat e akullta dhe humbi jetën.

Një nga skenarët që autoritetet po shqyrtojnë seriozisht, duke marrë parasysh sjelljen e mëvonshme të 29-vjeçares , është se ajo e ka hedhur në ujë foshnjën dhe më pas është larguar nga vendi i ngjarjes. 

Në fund sipas dëshmisë së taksistit që e ka marrë gruan pak pas orës 16:00 nga rruga kryesore që kalon digën, ajo nuk ka qenë aspak e shqetësuar kur ka hipur dhe sjellja e saj ka qenë krejtësisht normale. Madje, ajo vetë ka thirrur taksinë dhe në telefon ka mbajtur edhe një qëndrim të ftohtë, pa ngjallur asnjë dyshim.

Sipas asaj që është bërë e ditur, ajo i ka kërkuar shoferit që ta çojë në zonën e KTEL në veri të Selanikut dhe më pas ka qëndruar në një dhomë hoteli deri ditën e nesërme. Në asnjë moment, as kur u kthye në shtëpinë e saj në fshatin Stavros, ajo nuk i kërkoi ndihmë askujt apo nuk i la dikë se çfarë kishte ndodhur. 

Nënës dhe gjyshit të saj të cilët pyesnin me këmbëngulje se ku ishte fëmija kur e panë të hynte vetëm në shtëpi, ajo iu përgjigj se “është mirë aty ku është” për pasojë u bëri përshtypje sjellja e saj dhe lajmëruan policinë.

Policia nuk humbi kohë dhe nisi menjëherë hetimet, ndërsa gruaja u dërgua fillimisht në Departamentin e Sigurimit dhe pasi tentoi të mashtronte policinë duke dhënë një tjetër pikë, më në fund ka pranuar se kishte dalë për shëtitje me foshnjën në Digën e Aliakmonasit. 

Pikërisht atëherë u ngrit alarmi dhe në orën 2 të mëngjesit policia gjeti dhe gjeti foshnjën të pajetë pranë skelës së dytë.

fragma__1_
fragma__6_

“Nuk e vrava vajzën time, ajo u zvarrit dhe ra në ujë”, pohon 29-vjeçarja

29-vjeçarja mohon se ka vrarë fëmijën e saj dhe jep një version tjetër autoriteteve, pozicion që ajo pritet të mbajë mëngjesin e nesërm kur do të jetë përballë hetuesisë. “Nuk e vrava unë fëmijën tim, ai u zvarrit dhe ra në ujë”, pohoi ai para autoriteteve, sipas informacioneve të protothema.gr.

Gruaja 29-vjeçare, e cila akuzohet për vrasje nga pakujdesia, dyshohet se u tha autoriteteve se “e vërteta është se vogëlushja u zvarrit dhe ra në lumë. E kisha në këmbë, më hoqën nga celulari që mbaja në duar dhe më ra në ujë. Nuk mund të bija në ujë për ta nxjerrë jashtë. Më akuzojnë për gjëra që nuk i kam bërë. Unë e doja shumë vajzën time”, ka deklaruar ajo.

Gjithashtu ajo pohon se ka shkuar me të bijën në skelën e digës së Aliakmonasit për të luajtur dhe se nuk kishte ndërmend ta dëmtonte. Ndërsa në telefonatën e sotme që ka pasur me familjen e saj e ka pyetur nëse foshnja ishte mirë dhe i dukej se nuk kishte ndodhur asgjë.

Në autopsinë e protothema.gr në pikën nga ku dyshohet se foshnja u hodh në ujërat e akullta, shihet qartë se koka dhe trupi i një foshnjeje edhe 11 muajshe është shumë e vështirë të kalojë nëpër hekurat e problemin, lëre më pa e vënë re nëna e tij që ishte me të.

Në çdo pikë të problemit të saj ka parmakë për të shmangur aksidentet dhe përgjatë gjithë rrugës së ecjes ka litarë të trashë dhe gurë për të njëjtën arsye, gjë që heq skenarin që 29-vjeçarja mbështet për atë që ndodhi në Vitin e Ri. Eva.

Ata nesër do të festonin ditëlindjen e foshnjës,

Ndërkohë që vëllai i 29-vjeçares tha mëngjesin e së martës se “Ajo e donte shumë fëmijën e saj, flinte me të. Nuk e di se çfarë e shtyu atë drejt këtij akti”.

Sipas vëllait të të pandehurës e cila vuan nga probleme psikiatrike, një punonjës social vizitonte shtëpinë ku jetonte 29-vjeçarja me foshnjën, nënën dhe gjyshin e saj, por së fundmi i kishte ndërprerë vizitat. 

“Nuk kishte ardhur që nga gushti, gjithsej kanë qenë dy-tri herë në shtëpi. Motra ime ishte në mjekim, por kohët e fundit e kishte ndërprerë atë. Ai dukej mirë dhe e donte fëmijën”, raporton ai.

Vëllai i 29-vjeçares nuk mund ta kuptojë se çfarë e çoi gruan në aktin e shëmtuar, ndërsa siç thotë ai, kur ajo u largua nga shtëpia me foshnjën në natën e ndërrimit të viteve, nuk u tha familjarëve se ku po shkonte. “Kur u kthye pa fëmijën, gjyshi menjëherë lajmëroi policinë, po na thoshte se aty ku është foshnja është mirë dhe menduam se ishin me të atin”, vëren ajo.

Sipas tij, motra e tij ishte shtruar disa herë në të kaluarën në një Klinikë Psikiatrike, ndërsa herën e fundit ishte shtatzënë.

Sipas informacioneve, familja po përgatitej për të festuar nesër ditëlindjen e foshnjës dhe 29-vjeçari ditët e mëparshme kishte blerë dhurata dhe rroba për fëmijën.

E akuzuara, e cila mbetet në paraburgim, në një telefonatë që ka pasur me familjen të martën në mëngjes, thuhet se e ka pyetur nënën e saj: “Ku është fëmija im, ku është fëmija im?” dhe dukej se nuk e kuptonte se çfarë kishte ndodhur.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!