Aeroplani luftarak rus interceptoi ata polak mbi Detin e Zi

Një aeroplan luftarak rus interceptoi një aeroplan polak që patrullonte për agjencinë kufitare të Bashkimit Evropian mbi Detin e Zi, duke bërë që pilotët të humbnin përkohësisht kontrollin e aeroplanit.

Ministria rumune e Mbrojtjes njoftoi se më 5 maj, aeroplani L410 TURBOLET i Policisë Kufitare polake, i cili në bashkëpunim me Policinë Kufitare rumune po kryente misione rutinë patrullimi nën kujdesin e Frontex mbi Detin e Zi, në hapësirën ajrore ndërkombëtare u interceptua rreth orës 13:20, 60 kilometra në lindje të hapësirës ajrore rumune, me një aeroplan luftarak rus Sukhoi Su-35, transmeton Rahoveci.info.

LEXO EDHE KETE

Aksident shumë i rëndë, 12 të vdekur dhe 31 tjerë të lënduar

Sipas deklaratës së tyre, “manovrat agresive dhe të rrezikshme të kryera vazhdimisht nga aeroplanët luftarakë të Federatës Ruse në afërsi të aeroplanit polak shkaktuan një nivel të lartë turbulence dhe vështirësi të mëdha në kontrollin e tij”.

Incidenti rikujton atë që ndodhi në mars, kur Su-27 provokoi qëllimisht një dron amerikan MQ-9 Reaper mbi Detin e Zi.

“Si rezultat i incidentit, dy aeroplanë luftarakë të Forcave Ajrore rumune dhe dy të Forcave Ajrore spanjolle në Shërbimin Luftarak të Policisë Ajrore, ishin para alarmit nga Qendra e Kombinuar e Operacioneve Ajrore të NATO-s në Torrejon, të gatshëm për të ndërhyrë në çdo moment”, tha ministria në një deklaratë.

Ekuipazhi nga Polonia veproi me qetësi dhe profesionalizëm në situatën e krijuar në mënyrë të papërgjegjshme nga piloti rus, duke arritur të korrigjojë aeroplanin, pas humbjes fillestare të lartësisë të shkaktuar nga manovrat e aeroplanit Su-35, duke arritur të ulej i sigurt në aeroportin Mihail Kogalniceanu./Rahoveci.info.info/

Lajmet Aeroplani luftarak rus interceptoi ata polak mbi Detin e Zi >> BotaPress.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!