Abdixhiku kritikon Kurtin e Osmanin: Ata kanë kontradikta për draftin

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku, ka thënë se kryeministri Albin Kurti sot në Kuvend ku është thirrur të raportojë për draftin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, vendosi t’i flasë masave të veta.

“Ndoshta e kuptoj, por s’e mirëkuptoj. Bëhet fjalë për jetë të humbura për një kauzë që është shuar nga ai.  Përtej kësaj ironie, e kam të vështirë ta kuptoj kundërthënien në vazhdimësi: “Jam i gatshëm ta nënshkruaj qysh sonte, por s’e kam pranuar””.

Duke u ankuar për mostransparencë, Abdixhiku tha se nga ato deklarata që thanë Presidentja e Kryeministri për draftin e Asociacionit që e kanë parë dokumentin ka kontradikta.

“Dhe meqë nuk mund të flasim për përmbajtjen, meqë nuk e kemi atë, do të duhet të flasim për procesin dhe të hamendësojmë. Ky hamendësim bëhet edhe më i thellë kur kuptojmë se dy zyrtarë shtetërorë, Kryeministri dhe Presidentja, që kanë pranuar dokumentin në gjithë përbërjen e tij, kanë dhënë dy qëndrime kontradiktore në përmbajtje të tij. Gjersa Kryeministri pretendon se Statuti i Asociacionit të tij është në përputhje me Gjykatën Kushtetuese – ose së paku kështu i kanë thënë atij – Presidentja, si pranuese e po të njëjtit dokument, shpalos hezitimin e ngutisë për një cilësim të tillë. Dhe jo vetëm aq, njofton dërgimin e komenteve në Kushtetuese në rastin e parë, si shenjë e qartë e mospërputhjes me Kushtetutë”.

Abdixhiku tha se ndonëse janë dy javë pas, ndonëse, në emrin e popullit të Kosovës, Kryeministri i vendit ka pranuar një dokument që për herë të parë definon statutin e Asociacionit, ne vazhdojmë të jemi në terr të plotë informativ.

“Një dokument kaq jetik, i dakorduar tashmë në raport me Serbinë, vazhdon të mos shpaloset paraprakisht para popullit të Kosovës”.

Ai tregoi se si Lidhje Demokratike e Kosovës, nëpërmjet Kryetarit të Kuvendit, kanë kërkuar qasje zyrtare në këtë dokument.

“Jo vetëm për deputetët e partisë sonë politike, por për të gjithë deputetët në këtë Kuvend. Një qasje e tillë nuk na është siguruar ende. Së këndejmi, dhe kjo seancë humbet kuptimin përmbajtjesor. Sepse do të duhej të flisnim për një materie të pranuar zyrtarisht, të shndërruar tani në obligim ndërkombëtar”.

“Sot, mund të mos kemi dalje nga kjo situatë. Sot, për shkak të pozicionit të pafavorshëm diplomatik, për shkak të menaxhimit katastrofal të procesit dialogues kemi ndërtuar një presion ndërkombëtar që na detyron në zgjidhje të tilla. Nesër, për më tepër, mund të kemi situatë dhe më të rëndë e propozime dhe më të rënda. Të gjitha këto janë të vërteta; por njëtrajtësisht është e vërtetë se për shkak tuajin kemi marrë rezultatet më të rënda të mundshme. Asociacion ende të padefinuar në natyrë për popullin e Kosovës, pa njohje, dialog të gjatë, e në kërkim të marrëveshjes përfundimtare; me koncesione tjera në pritje; dhe pa qartësi për koncensionet e tanishme”.

Abdixhiku tha se për të kuptuar thellësinë e pranimit të sotëm, “na duhet qartësi. Për të pasur qartësi na duhet të shohim dokumentin. Për të parë dokumentin, duhet ta ndani atë me popullin e Kosovës. Ta ketë Serbia një dokument të tillë, para përfaqësuesve në Republikë është thjeshtë paradoks!”.

Lajmet Abdixhiku kritikon Kurtin e Osmanin: Ata kanë kontradikta për draftin >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>