A e dini se për çfarë janë përdorur fillimisht kodet QR?

Ne përdorim kodet QR çdo ditë, por a e dini se nga vijnë ato?

Një kod “QR” është një lloj barkodi matricë (ose kodi dydimensional) i krijuar fillimisht për industrinë e automobilave. Relativisht kohët e fundit, sistemi është bërë popullor jashtë kësaj industrie për shkak të lexueshmërisë së tij të shpejtë dhe mundësisë së ruajtjes së madhe të të dhënave.

Kodi përbëhet nga module të zeza të rregulluara në një model katror në një sfond të bardhë, dhe informacioni i koduar mund të përbëhet nga çdo të dhënë.

Të shpikura në vitin 1994 nga dega e Toyota-s Denso Wave për të gjurmuar shpejt automjetet dhe pjesët gjatë procesit të prodhimit, kodet QR tani përdoren më shpesh për të hyrë në faqet e internetit ose rrjetet Wi-Fi, për të ndarë informacionin e kontaktit, për të bërë pagesa celulare ose për ruajtjen e të dhënave të biletave ajrore dhe trenave. në telefona dhe pajisje të tjera.

Kodet QR (shkurt për kodet e reagimit të shpejtë) u standardizuan ndërkombëtarisht në vitin 2000 dhe përdoruesit e telefonave celularë në Japoni e kishin adoptuar tashmë gjerësisht teknologjinë deri në vitin 2002.

Megjithëse Denso Wave ende mban patenta mbi teknologjinë, kodet QR janë falas për këdo që t’i përdorë pa tarifa licence për sa kohë që prona intelektuale përdoret brenda standardeve të përcaktuara ISO/JIS.

Ashtu si me çdo kod të ngjashëm, bashkëveprimi me një kod QR është mjaft i thjeshtë: skanoni atë me një sensor imazhi si kamera e smartfonit tuaj dhe aplikacioni që po përdorni do ta konvertojë kodin në binar, më pas do të shfaqë informacionin ose do të kryejë një veprim.

Ka aplikacione të panumërta të dedikuara për leximin e kodeve QR, por shumë aplikacione të njohura kanë filluar të integrojnë skanerë për funksione specifike.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>