A e dini se çfarë do të thotë ‘LEGO’?

Shumë breza fëmijësh dhe më të rritur adhurojnë tullat LEGO, të cilat shumë i konsiderojnë argëtim i madh që zhvillon aftësitë motorike.

LEGO është një nga markat më të famshme në botë dhe ka një logo shumë të njohur. Megjithatë, shumë njerëz nuk e kanë idenë se çfarë do të thotë LEGO.

Ole Kirk Kristiansen, krijuesi i tullave LEGO, kombinoi dy fjalët daneze Leg dhe Godt (Luaj mirë) dhe mori LEGO. Megjithatë, të dhënat zyrtare të kompanisë LEGO thonë se ai nuk ishte në dijeni që LEGO është një fjalë latine që do të thotë “Unë bashkova“.

Historia e tullave LEGO filloi në vitin 1932 kur marangozi danez Ole Kirk Kristiansen filloi të bënte lodra prej druri. Katër vjet më vonë, ai doli me emrin LEGO dhe u krijua një ikonë.

Më vonë, tullat LEGO filluan të prodhoheshin nga plastika./abcnews.al

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>