5 pikat e Austrisë për anëtarësimin e shteteve të BP-së në BE

Austria i ka propozuar Bashkimit Evropian, pesë pika që duhet ndjekur për të përafruar shtetet e Ballkanit Perëndimor me familjen evropian.

Ka qenë ministrja Federale për BE-në dhe Kushtetutën e Austrisë, Karoline Edtstadler, e cila ka publikuar pikat me të cilën i ka bërë thirrje BE-së që fjalët e dhëna për shtetet e Ballkanit Perëndimor sa i përket procesit të anëtarësimit t’i kthejë në vepra.

Një vend të rëndësishëm në këto propozime zë Kosova.

Këto janë propozimet e Edtstadler:

  1. Hapja e negociatave të anëtarësimit me Bosnjën dhe Hercegovinën deri në fund të vitit 2023.
  2. Konferenca Ndërqeveritare me Shqipërinë dhe Republikën e Maqedonisë së Veriut në fillim të vitit 2024.
  3. Progres konkret me Malin e Zi përpara zgjedhjeve të BE-së.
  4. Progresi në bisedimet e anëtarësimit me Serbinë dhe pranimi i kërkesës për anëtarësim të Kosovës para zgjedhjeve në BE (në varësi të zhvillimeve të mëtejshme në bisedimet e normalizimit ndërmjet Serbisë dhe Kosovës) nëse BE-ja dëshiron të marrë drejtimin, njohja e Kosovës nga të gjitha vendet anëtare të BE-së është e domosdoshme.
  5. Unë gjithashtu mendoj se BE-ja duhet të përcaktojë data konkrete, objektive individuale të anëtarësimit për secilin nga 6 vendet pasi komisioni i ardhshëm i BE-së të marrë detyrën për të qenë i lirë

“Së fundi, ndërsa ne e pranojmë rëndësinë për të folur për të ardhmen e BE-së, ne besojmë se kjo nuk duhet të vonojë procesin e zgjerimit të Ballkanit Perëndimor. Asnjë nga këto hapa nuk do t’i kursente këto vende nga përmbushja e të gjitha kritereve të anëtarësimit përpara një anëtarësimi eventual në BE. Megjithatë, në këtë fazë është koha që BE-ja të marrë drejtimin dhe të ofrojë prova reale se ne vazhdojmë të jemi seriozë për perspektivën e rajonit drejtë BE-së”, ka shkruar ajo.

Ajo ka shtuar se agresioni rus në luftën në Ukrainë, situata në rajonin e Nagorno-Karabakhut dhe sulmet e fundit terroriste ndaj Izraelit, duhet të na kujtojnë se konfliktet në fqinjësinë tonë të afërt janë të mundshme në Ballkanin Perëndimor, andaj ka thënë se përparimi drejtë anëtarësimit në BE, sjellë stabilitet.

Lajmet 5 pikat e Austrisë për anëtarësimin e shteteve të BP-së në BE >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>