45,756 emigrantë kaluan Kanalin e la Manshit me gomone gjatë vitit 2022

Një total prej 45,756 emigrantësh kaluan Kanalin e La Manshit për në Mbretërinë e Bashkuar në vitin 2022. Këto janë shifrat e reja të qeverisë britanike.

Sipas këtyre të dhënave, mbi 12 mijë janë shqiptarë.

Kalimet e fundit të vitit ndodhën gjatë ditës së Krishtlindjeve, kur 90 persona bënë udhëtimin nga Franca me dy varka. Ministria e Mbrojtjes nuk regjistroi kalime të mëtejshme për gjashtë ditët e mbetura të vitit 2022 mes kushteve të këqija atmosferike. Zyrtarët e Home Office vlerësuan më parë deri në 60,000 njerëz mund të bënin udhëtimin gjatë vitit.

Gjatë 12 muajve të fundit, politikanët kanë bërë një sërë përpjekjesh për të kapur krizën e emigrantëve ndërsa presioni u intensifikua në mes të një ndryshimi të trazuar në lidership, i cili pa tre kryeministra dhe tre sekretarë të brendshëm.

Gjatë fjalës së saj në parlamentin anglez, ministrja e brendshme britanike, Suella Braverman tregoi për ‘ëndrrën’ e saj për të parë zbatimin e plotë të planit të qeverisë për të dërguar emigrantë në Ruanda, një politikë që gjyqtarët e Gjykatës së Lartë e quajtën si të ligjshme, por deri më tani është bllokuar nga veprimet ligjore.

Që kur marrëveshja me Ruandën u nënshkrua në prill nga paraardhësja e Braverman, Priti Patel, 40,460 emigrantë kanë mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar pasi kanë kaluar Kanalin.

Kryeministri Rishi Sunak premtoi se në vitin 2023 do të sjellë legjislacion që të ua bëjë të qartë emigrantëve ‘se nëse hyni ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar, nuk do të mund të qëndroni këtu’.

Mes një sërë masash për të frenuar kalimet në Kanal dhe për të trajtuar numrin e kërkesave për azil, Sunak u zotua të ndalojë strehimin e azilkërkuesve në hotele.

Në fillim të kësaj jave, ish-kryeministrja Theresa May paralajmëroi se përpjekjet për të reformuar ligjet moderne të skllavërisë rrezikojnë të krijojnë boshllëqe të tjera që mund të shfrytëzohen pasi Braverman pretendoi se ata po ‘abuzohet nga njerëzit që luajnë sistemin’ për të qëndruar në Britaninë e Madhe, kur mund të përballeshin me dëbimin.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!