2,293 pjesmarrës nga 44 vende, kampionati i Puzzle vendos rekord botëror

Një garë e pazakontë ndërkombëtare në Spanjë iu dha një titull i rekordeve botërore Guinness si konkursi më i madh i puzzle-ve në botë.

Guinness World Records njoftoi të mërkurën se Kampionatin Botëror të Jigsaw Puzzle 2022 në Valladolid, Spanjë, ishte zyrtarisht gara më e madhe në botë për zgjidhësit e enigmave.

Konkursi paraqiti gjithsej 2,293 pjesmarrës nga 44 vende që konkurruan në gara për zgjidhjen e enigmave si individë, çifte dhe ekipe me katër persona.

Gara ndërkombëtare, e cila u mbajt për herë të parë në vitin 2019, organizohet dhe mbikëqyret nga Federata Botërore e Jigsaw Puzzle, nën kryesimin Alfonso Álvarez-Ossorio.

Kampionati Botëror i Jigsaw Puzzle 2023, një ngjarje pesë-ditore, është planifikuar të nisë me një ceremoni hapjeje më 20 shtator./Rahoveci INFO

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!